پنج عامل کلیدی در انتخاب نرم افزار مدیریت استناددهی

انتخاب نرم افزار مدیریت استناددهی

از آن‌جایی که ممکن است به این فکر کنید وقتی که همه کارهای پژوهش خوب پیش می رود، چرا باید از یک ابزارخودکار استفاده کنم؟

اصولاً زمانی به دنبال تغییر هستیم که با مشکلاتی روبرو بشویم. این موضوع از این جهت که در فرآیند پژوهش، عمیق کار کردن در موضوع اصلی پژوهش اهمیت بیشتری دارد و زمان برای پژوهشگر حیاتی است، دارای اهمیت است.

برای این که متوجه بشوید این زمان در چه بخش هایی از پژوهش برای شما اهمیت دارد، سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید و در صورتی که جواب آن‌ها منفی است، یک فکر جدی در مورد استفاده از نرم افزار مدیریت استناددهی انجام دهید.

انتخاب نرم افزار استناددهی

  • پرسش اول: آیا تمام اطلاعات و منابع اصلی شما در یکجا به صورت متمرکز موجود هستند و شما به راحتی می توانید از میان آن‌ها منبع اصلی خود را بازیابی کنید؟
  • پرسش دوم: اگر یکی از آدرس‌های پایگاه‌های اطلاعاتی شما از دست برود به راحتی می‌توانید منبع مورد نظر را در پایگاه دیگر بیابید ؟
  • پرسش سوم: آیا اگر بخواهید مقالۀ خودتان را، به هر دلیل، از  شیوۀ استنادی یک نشریه به شیوۀ استنادی نشریۀ دیگری برگردانید، به راحتی این کار را انجام می‌دهید؟ چه قدر زمان صرف می کنید؟
  • پرسش چهارم: آیا وقتی که می‌خواهید در کتابخانه و یا محل دیگری به یک منبع مهم اطلاعاتی دسترسی داشته باشید و کامپیوتر شخصیتان در دسترس نباشد راه حل جایگزینی دارید؟
  • پرسش پنجم: آیا می دانید در سال گذشته از چه منابعی بیشتر استفاده کرده اید؟با چه کلیدواژه‌هایی به جستجو پرداخته‌اید؟